Kitap Zekayı Kibarlaştırır...
Ana sayfa » Kur’ani Hayat 73.Sayı

Kur’ani Hayat 73.Sayı

tarafından Muhammet Akbaş

Kadın Cinayetleri ‘Cinsiyet’ Sorunu Değil ‘İnsanlık’ Sorunudur

Toplumda kadının yeri, toplumsal cinsiyet eşitliği, İstanbul sözleşmesi üzerine okumalar yaparken karşıma ‘Kadın cinayetleri Cinsiyet sorunu değil İnsanlık Sorunudur’ mottosuyla çıkan Kur’ani Hayat dergisi çıktı.

Derginin bu sayısı 25 yazıdan oluşmaktadır. Mustafa İslamoğlu’nun Kadın Karşıtı Rivayetlerin Kökeni yazısıyla başlayan dergi, KADEM yönetim kurulu başkanı Dr. Seliha Okur Gümrükçüoğlu ve Kadın hakları savunucusu Avukat Hülya Gülbahar söyleşileri ile devam ediyor.

Yazar yelpazesinin geniş olması, birbirinden farklı dünya görüşlerine sahip yazarlara sayfalarını açması, kullandıkları görseller dikkate alındığında başta ben olmak üzere okuyanlarından olumlu yorum olacağını düşünüyorum.

Bir yanda Seküler dünya görüşüne sahip yazarların kadın ve kadına şiddet konusunu ele alıp çözümler arayan yazılar, diğer yanda kendini din merkezli tanımlayıp kadın konusunu ele alan yazarlarda mevcuttur.

Şahsiyet Kazanmış Kadın

Dergide, kadının şahsiyet ve değer kazandığı toplumlarda şahsiyetli ve değerli insanlar yetişeceğini, kadının şahsiyetsizleştirileceği toplumlarda kimlik bunalımları yaşanacağı teması üzerinde durmaktadır.

Din(İslam) Kadın Konusuna Nereden Bakıyor?

  • Havva’nın Adem’in kaburga kemiğinden yaratıldığını dolayısıyla kadının zayıf karakterde yaratılmış olduğu rivayetini nereye koymalıyız?
  • Nisa Süresi/34. Ayet kadını dövmeye teşvik ediyor mu?
  • Miras, boşanma, şahitlik gibi konularda kadın ikinci sınıf insan muamelesi mi görüyor?
  • İslam coğrafyasında kadının ikincil konumda yer almasının nedenleri nelerdir?

Bu ve benzeri sorulara vereceğiniz cevap inandığınız dinin kadın sorunu karşısındaki konumunu belirlemektedir. Kur’ani Hayat dergiside bu sayısında yukarıda belirttiğimiz soruları sormuş ve kendince cevaplar vermektedir.

Derginin ana konusu bu olmakla beraber, Din ile Bilim çelişir mi?, Kur’an aklı kullanmaya teşvik eder mi?, Kur’an araştırmayı, körü körüne bir şeyin arkasından gidilmemesi gerektiğini öğütler mi? sorularına cevap arayan makalelerde mevcuttur.

Dergi, hazırlanış, sunuş ve ele adlığı konu itibariyle emek verilmiş, insanların derdi ile dertlenmiş aydınların bir araya geldiği güzel bir çalışma olmuş. İki ayda bir ve bu sayısında ‘Kur’an’ın Kadın Algısından Kopuş’ başlığı ile çıkan Kur’ani Hayat dergisi 73.sayısını neşretmiştir. Bende bıraktığı olumlu izlenim sonucu, bundan sonraki sayılarını iple çekiyor olacağım.

İlgili Paylaşımlar

Yorum Yap