Kitap Zekayı Kibarlaştırır...
Ana sayfa » Felsefik Bakış Açısı

Felsefik Bakış Açısı

tarafından Tuğçe

Beyin hücrelerini diri tutan ve insanoğlunu düşünmeye sevk eden yaşam sanatı.. Düşündürürken hayatına kılavuzluk eden, yönünü bulmana yardımcı rehber.. Yolculuğun esnasında fener olarak yoluna ışık tutan, her bir durakta hayatının anlamına bir yenisini topladığın yol arkadaşların..

Öyle bir merak içinde olursun ki zihnin nefes nefese kalır. Ne yaptığını, niye yaptığını, kendi anlamını sürekli hafızada canlı tutar.. Şüphe ile yaklaşmak ruhunu belki paranoyaya çevirir fakat zihnini doğru eylemlere yönlendirir.. Yaşama yüz çevirmektir felsefe.. Filozofların felsefik akımlarını ilke edinirsin fakat birebir onları hayata geçirmeyi bile çoğu zaman reddedebilmelisin.. Kendi hayat felsefesini oluşturabilmektir esas olan.. Büyük düşünürlerin dikte ettikleri ile kendi anlamını arayışın arasındaki bir köprüde dengede durabilmektir hayat felsefen.. O köprüden kendi başına geçebilmektir kimseyi alet etmeden..

Kati suretle her söyleneni kabul etmeyecek güçlü bir irade ve düşünce özgürlüğünü benimsemiş sağlam karakterde vuku bulur.. Korkularından sıyrılmış ve cesaret isteyen, herkesten ve her bilinenden bağımsız, sesin titremeden savunduklarını dile getirmeyi gerektirir göğsünü gere gere.. Kendini beğeniye sunmaz ve insanlar arasında yer edinmeye kalkmazsın – yalnız kalma ve dışarıda tutulma pahasına bile olsa.. İşte tüm bunların arasında kendi anlamını, varoluşunu yaratırsın.. Birilerinin sana bunu anlatmasını beklemez, kendi yaşantına göresini ve kendi hakikatini bulursun.. Görüşlerin baltalanmaya çalışılır, kabul görmeyen bir hayat tarzın vardır fakat bunlara papuç bırakmayacak kadar da inatçısındır.. Seni kendine anlatmak ve belki de sadece kendini kendine ispat etmektir.. Boşlukta sallananlara nazaran, ayaklarının yere sağlam basması – hatta ayaklarının nereye bastığını bilmesi – rastgele adım atmamandır..

Hep bir fikrin vardır.. Seni düşündüren ve sorgulamaya iten her ne varsa karşındakini de sorgulamaya ve yeni sorular sormasına olanak açmasıdır – tıpkı filozofların bizlerde bıraktığı etki gibi.. Düşünmek çiçek açtırmaktır hayata.. Yeniliktir ve yeni düşünüşler yeni bir anlam ve yeni bir anlam ise yaşam standardı demektir.. Bu standardı korurken hala yeni fikirlere gebe kalabilmektir. Bir kereye mahsus bir bilinen değil ömür boyu kendinle olan bir yolculuktan ibarettir felsefe..

Yorum Yap