Kitap Zekayı Kibarlaştırır...
Ana sayfa » Bir Adam Girdi Şehre Koşarak – Tarık Tufan

Bir Adam Girdi Şehre Koşarak – Tarık Tufan

tarafından Mustafa A.

Farklı tarz yazar ve kitaplar okumaz isek nasıl değişebilir ve gelişebiliriz? Hep aynı tarz ve kitap okumak tekrar değil de nedir?

Tarık Tufan’a Nephren Ka ‘nın alıntılarını gördükten sonra ilgi duydum ve ardından bazı kitaplarını aldım. Şanslıyım ki, bu kitaba önyargısız olarak başladım. Şayet sitedeki incelemeleri okuyup kitaba başlasaydım belki kitap hakkında düşüncelerim farklı olabilirdi. Çünkü, incelemelerine değer verdiğim insanlar yazara ve kitaplarına karşı çok farklı açıdan yaklaşmışlardı. Kimisi beğenmiş, kimisi beğenmemişti. Ama arkadaşlar farklı düşüncelerini belirtirken, olması gerektiği gibi gayet saygılı bir biçimde eleştirilerini yazmışlardı. Ama dikkatimi çeken ve beni üzen, Tarık Tufancılar ve olmayanlar gibi bir gruplaşma olması. Ben bu bağlamda hiçbir gruba ait değilim. Zaten yeteri kadar ayrışmışız. Birde böyle ayrışma olmasın bari. Dünyaya soldan bakan bir insan olarak Tarık Tufan’la ortak noktada buluştuğumuzu söyleyebilirim.

Ötekiler

Kitap, yazarın ”Yakama yapışan cümleleri yazdım. Bir cümle insanın yakasına yapışır mı demeyin, yapışır.” cümleleri ile başlıyor. Ardından yakasına yapışan süslü cümleler ile okuru sokakta, okulda,fabrikada, metroda, otobüste, vapurda gezdirmeye başlıyor.

Yazar kitabında ” Ötekiler” den bahsetmiş. Ötekilerin hayatını denemeler yoluyla anlatmış.Bu anlamda Eduardo Galeano’nun ” Ve Günler Yürümeye Başladı” kitabına benzettim. Kesinlikle iki yazarın aynı seviyede olduğunu söylemiyorum ama anlattıkları aynı: Ötekileştirilenler, dışlananlar, ezilenler…

Peki kim bu ötekiler? Yoksullar, gündelikçide çalışan kadınlar, sefer tası taşımaktan utanan insanlar, tabiri yerindeyse kendileri giymeyip çocuklarına giydiren anneler ve babalar, savaşta ölen çocuklar, şiddet gören kadınlar, taciz gören çocuklar, kapitalizmde ezilen insanlar, çekip giden ve bir daha gelmeyecek olan sevgililer… Yani biz, hepimiz.

Yazarı ve anlatımını sevdim. Cümleleri kurarken yaptığı süslü anlatımlar da hoşuma gitti. Ayrıca dilinin farklı bir mizâhi yapısı vardı. Kendimi de ötekilerden ve ötekilerinin yanında biri olarak gördüğüm için hiçbir sayfasında rahatsız olmadım. Eduardo Galeano neler anlatmışsa Tarık Tufan’ da benzer konulara değinmiş.İnsanlığın ortak kaygıları.

Farklı yazar ve kitapların okunması gerektiğini tekrar söylüyorum. O yüzden okumayı düşünmeyenlerin yazara bir şans vermesi gerektiğini söylüyorum. Herkese ön yargısız okumalar diliyorum.

Tarık Tufan – Bir Adam Girdi Şehre Koşarak Alıntıları

Oysa hiçbir şey değişmeyecek baylar! Hiçbir şey değişmeyecek diyorum işte…

Tarık tufan – bir adam girdi şehre koşarak

“Bana veda eder gibi konuşuyorsun” dedi kadın.

“Hayır, veda etmek için önce bir araya gelmek gerekir. Bu acımasız hayat sana veda edebilme şansını bile çok gördü bana.”

TARIK TUFAN – BİR ADAM GİRDİ ŞEHRE KOŞARAK

“Sonra öderim” sözünü duymayalı ne kadar uzun zaman oldu…

Kapitalizm yüz yüze bakmamaktır çünkü.

Çünkü kapitalizm insansızlıktır.

TARIK TUFAN – BİR ADAM GİRDİ ŞEHRE KOŞARAK

İlgili Paylaşımlar

Yorum Yap