Kitap Zekayı Kibarlaştırır...
Ana sayfa » Denemeler – Michel de Montaigne

Denemeler – Michel de Montaigne

tarafından canucanan

Nasıl bir inceleme yapmalıyım ki bu kitabın hakkını verebilirim diye düşünüyorum, hatta sadece düşünüyorum bir adım öteye gidemedim çünkü.


Denemeler..


İlk okumam da çok beğendiğim doğruydu fakat ikinci okuduğumda büyülenmiş gibi hissettim, her zaman masamda duran tek kitap, gün içinde elime alıp altını çizdiğim yerleri yeniden yeniden okuyup doyamadığım tek kitap…


Her sayfada, her cümlede, evet evet hatta her kelime de bir anlam bulup düşündüğüm kitap.


Önsöz de geçtiği gibi;” bir kez daha anladım ki insan gibi tükenmez bir maden bu Denemeler. Okuyup bir köşeye bıraktığınız kitaba Montaigne gizlice gelip bir şeyler daha ekliyor sanki zaman zaman.”


Evet bu kitap tam da öyle.
Düşünce derinliği, bilgi zenginliği, hayatla olan bağdaştırmalar, gerçekler, sürükleyiciliği her şey o kadar mükemmel ki..


Tam kafa dengim olan Montaigne ile güzel bir keşfe çıktım; yer yer derinlere daldım yer yer su yüzeyindeydim ama şundan eminim ki denemeler koskoca bir okyanus ise ben o okyanusta ki küçük bir su damlasiydim, her okuyuşumda yeni yeni anlamlar bulup daha derinlere yüzecegimden şüphem yok beğenerek incelediğim bir kitap oldu bu da beni denemem oldu

İlgili Paylaşımlar

Yorum Yap