Kitap Zekayı Kibarlaştırır...
Ana sayfa » Elveda Güzel Vatanım – Ahmet Ümit

Elveda Güzel Vatanım – Ahmet Ümit

tarafından Kübra Çoban

2015’in sonunda çıkarttığı bu kitapta Üstat yine hareketlilik ve dinginliği edebiyatı ve tarihi büyük bir maharetle harmanlayarak ortaya enfes bir tat bırakmış.

Şehsuvar Sami adındaki ana karakterimiz edebiyatla ilgili, yazarlığa meraklı ve aynı zamanda hem bir kadına aşık hem de hürriyet, eşitlik, kardeşlik ve adalet ilkelerine sevdalı. İlkeleri ve sevdiği kadın arasında seçim yapar ve aşkı çıkartır hayatından. Ancak 18 yılın ardından anlar ki elinde ne sevdiği kadın vardır ne de savunduğu ideoloji kendisini tatmin etmiştir. İstanbul’un bilindik otellerinden birine yerleşir ve unutamadığı kadına mektuplar yazmaya başlar. Bu mektuplar hem kadına özlemi içerir hem itirafnamedir hem de tarihin akışını dışarıdan tarafsız bir gözle vermeye çalışan satırlardır.

Kitapta, Osmanlı Devletinden Türkiye Cumhuriyetine geçişin yaşandığı o en bilindik aynı zamanda en tartışmalı dönem konu edilmiş. Ancak kuva-ı milliye ruhu yerine, İttihat ve Terakki cemiyetinin fedaisi bir karakterin hayatından kesitler sunarak, kurulan yeni devletin resmi ideolojisine mensup olmayan ya da bu ideoloji tarafından dışlanan, gırtlağına kadar siyasete bulaşmış eski Osmanlı artıklarının hayatlarındaki çıkmazları, yaşadıkları ideolojik bunalımları insanın içine işleyecek şekilde anlatılmış.

Son olarak da, her zamanki Ahmet Ümit olarak kitapta önemsiz olsa da bir cinayete de yer vermekten geri durmamış 🙂

İyi okumalar dilerim…

Ahmet Ümit – Elveda Güzel Vatanım Roman Alıntıları

Bu topraklarda bir lanet var … Sanki suyla değil, kanla beslemişiz tarlaları, sanki güneş değil vahşi bir ışıkmış günümüzü aydınlatan, bizi emziren annelerimizin memelerinden sanki süt değil, öfke akmış… Öyle acımasız öyle sert, öyle merhametsiz…

elveda güzel vatanım – ahmet ümit

Zalimin en büyük başarısı, zulüm ettiklerini kendine benzetmesidir.

elveda güzel vatanım – ahmet ümit

Mazi sadece bir hatıralar toplamı değildir. Aksine hep bugünle beslenen ve son nefesimize kadar bizi terk etmeyecek olan hayatımızın ta kendisidir.

elveda güzel vatanım – ahmet ümit

Mümkünse bu dünyada mağlup olmayacaksın… Zayıf düşmeyeceksin, tökezlesen de yıkılmayacaksın, yıkılırsan kimse kaldırmaz seni düştüğün yerden. Çiğnenip gidersin çizmenin altında…

elveda güzel vatanım – ahmet ümit

İlgili Paylaşımlar

Yorum Yap