Kitap Zekayı Kibarlaştırır...
Ana sayfa » Vadideki Zambak – Honore De Balzac

Vadideki Zambak – Honore De Balzac

tarafından Eda Ülkü G.

Bir fransız yazar olan Balzac bu kitabında yasak aşk ve romantizm konularını ele alıyor. Kitabın bakış acısı, olayın kahramanı olan Felix tarafından anlatılıyor . Zaman akışı hızlı geçiyor diyebilirim. Aslında fazla bir olay geçmediği halde oldukça uzun bir roman. Kitaptaki cümleler ve diyaloglar edebi yönden oldukça güçlü. Betimlemelere fazla yer verilmiş. Duygu yoğunluğu bakımından insanın içine işliyor diyebilirim.
Yazar romanında dönemin İngiliz ve Fransiz kadınlarının; aşklarına, eşlerine bağlılığı ve davranışları gibi konuları karşılaştırma yaparak çokça söz etmiştir.

Genç Felix ilk aşk duygusunu o uğruna ölmeyi isteyecek kadında tatmıştı. Kitabın ilerleyen yerlerinde Felix’den doğan bu tutkulu aşk zamanla karşılığını alacak hemde daha güçlü bir tutku ile…
Eşine ve çocuklarına ihanet etmemek için kadınlık duygularını bir kenara atan Henriette zamanla buna dayanamıyor. Asla cinsel bağ olmayan bu aşkta Felix, sadece kadının ruhuna aşık oluyor. Onun sadece ellerini öpmekle yetinebiliyor ancak. Zamanla onu seven bir kadın hayatına giriyor. Ona oldukça bağlı ve tutkulu bir sevgili. Birisi bedeninin sevgilisi diğeri ise ruhunun eşi olmuştu. Ama bedenine aşık olduğu kadına bir noktadan sonra doyacağını biliyordu. Sürekli ruhunun eşini düşünüyordu, ruhunun eşi de onu.
Kitabın ilerleyen yerlerinde ruhuna aşık olduğu,yasak aşkın esiri olan bu kadın zamanla kıskançlığın ızdıraplarını yaşayacaktı. Kendilerini sorgulama dönemleri olan bu süreçte farklı düşünce ve olaylara yer verilir.

İlgili Paylaşımlar

Yorum Yap