Kitap Zekayı Kibarlaştırır...
Ana sayfa » İnce Memed 1 – Yaşar Kemal

İnce Memed 1 – Yaşar Kemal

tarafından mahlasivareste

” Kanun kağıtlarda kaldı. Böyle yaz… “

Kitabın her sayfasındaki güzel satırların birinde bahsedilen “İnsanlarla oynamamalı. Bir yerleri var, bir ince yerleri, işte oraya değmemeli” diyen satırlar var ya , işte tam olarak orasına acı acı değilen, ama tüm zorda kalanlara yapılan gibi kendisine de yapılan yüreği yakılan Memed’in başkaldırısını anlatan, Yaşar Kemal’in  İnce Memed serisinin ilk kitabı. Bu kadar ve daha fazla okunmuş bir kitabı ne kadar anlatsam yeterli gelmeyebilir. Kitabı okurken sık sık Aşık Veysel sesiyle eşlik etti bana. Nedense ‘Uzun ince bir yoldayım’ derken Memed ‘i anımsatıyordu.


Kitapta o dönemki tek partili dönemi ve sonrasında onunla birlikte gelen iktidarın yanlış uygulamaları var.
Yaşar Kemal için masalsı, zulme karşı duran bir destanı kaleme almış diyebiliriz. Her gittiği yere burası benim diyen ağalık düzeninine karşı çıkmanın hikayesi.
Her bölüm her satır tam kıvamında, yerli yerinde betimlemeler harika. Toprağı, böceği, eşi, çocuğu,anası, babası, çiçeği, köyü,dağı, harmanı, kasabası, askeri, köylüsü, iyisi ve kötüsüyle her ayrıntısına hakim. Düzene karşı çıkan, kişisel davasının boyut değiştirip insanlığın, özellikle ezilmiş olan, canı yanan insan olmanın gerekliliğine dönüşen zor destanın kitabı.

“Konuşan insan, öyle kolay kolay dertten ölmez. Bir insan konuşmadı da içine gömüldü müydü sonu felakettir.”

İnce Memed 1

Yaşar Kemal’in İnce Memed 1 Romanından Alıntılar:

“Konuşan insan, öyle kolay kolay dertten ölmez. Bir insan konuşmadı da içine gömüldü müydü sonu felakettir.

İnce Memed 1 – Yaşar Kemal

” İnsanları sözleriyle değil, hareketleriyle ölç! Ondan sonra da arkadaş olabileceğin insanı seç. İpin ucunu bir verirsen ellerine yandığın günün resmidir. “

İnce Memed 1 – Yaşar kemal

” Görüş sahası ne kadar dar olursa olsun, insan muhayyilesi geniştir. Yıldızların ötelerine kadar uzanabilir ” 

ince memed 1 – yaşar kemal

İlgili Paylaşımlar

Yorum Yap