Kitap Zekayı Kibarlaştırır...
Ana sayfa » Kavim – Ahmet Ümit

Kavim – Ahmet Ümit

tarafından Kübra Çoban

Bir kaç kez okumama rağmen her seferinde ayrı bir tat aldığımı söylemek yanlış olmaz sanırım. Belki de her seferinde bambaşka ayrıntılara gözüm çarptığındandır.

Kitap, Ahmet Ümit’in klasik karakteri Nevzat Başkomiser ve ekibinin kucağına düşen bir başka cinayetle başlar. Olay yeri inceleme ekibinin dediği gibi ‘yıllardır aradıkları türden bir cinayetle’ karşılaşmışlardır.

Maktülün öldürülüş şekli, cinayet mahalline bırakılan nesneler, tarikat işiymiş gibi gelse de olay artık geçmişte kalmış iki cinayetin yıllar sonrasına yansıyan intikamıdır. Ancak ekibimiz bu intikamın alınma sebebi olan iki cinayete ulaşmadan önce yollarına çıkan bir dizi ölümün de aydınlatılmasını ve teşkilatın, bu ölümlere bulaşanlar tarafından istila edildiğinin de farkına varacaklardır.

Yazar bu kitabında da dinler tarihinden, anadolunun kadim kültür ve geleneklerinden, ülkenin siyasi geçmişinden doyurucu kesitler sunar. Kitabı okurken bir kenara bırakıp Süryanileri, Mor Gabriel’i, ‘Hristiyanlığı kuran Aziz Pavlus’u’ araştırırken bulabilirsiniz kendinizi. Yahut milliyetçilik ideolojisini sorgularken..

İyi okumalar dilerim 🙂

Ahmet Ümit – Kavim Roman Alıntıları

Yaşamının anlamını yitirmiş bir insan, iblisten daha tehlikelidir.

kavim – ahmet ümit

Bazı yazılar, okumak için değil, okumamak için yazılır. O yazılar lanetlidir, insanın başına bela getirir.

kavim – ahmet ümit

Kendi kararlarını her zaman kendin ver. Başkalarına dayanarak sonuna kadar yürüyemezsin.

kavim – ahmet ümit

Din adına işlenen cinayetler, bir cezalandırma, bir ibret işlevi taşır; bu nedenle katiller, eylem gerekçelerinin herkes tarafından bilinmesini ister. Herkesin kendini tanımasını, cesaretini adanmışlığını öğrenmesini ister. Dahası bu tür suçlarda katil gerçek adaleti mahkemede değil, Tanrı katında bulacağına inanır. O nedenle yeryüzündeki mahkemelerin onu yargılaması, cezaya çarptırması hiç önemli değildir.

kavim – ahmet ümit

Kötülüğün giydiği elbise ne olursa olsun, kötülüğü kim yaparsa yapsın, bu, kötülüğün iblisin marifeti olduğu gerçeğini değiştirmez. İblisin ise merak edilecek bir tarafı yoktur.

kavim – ahmet ümit

İlgili Paylaşımlar

Yorum Yap