Kitap Zekayı Kibarlaştırır...
Ana sayfa » Neden Yalnız Kur’an? – Ahmet Murat Sağlam

Neden Yalnız Kur’an? – Ahmet Murat Sağlam

tarafından Adam Smith

Sevgili Kur’an yetmez diyenler, mezhepsiz yaşayamam diyenler veya yeterli bilgi sahibi olmayan ATAİSTLER (atalarının dininden gidenler); öncelikle esselâmun aleyküm. Bu söyleyeceklerim toplumun ardına saklandığı ya da bilmediği bilgileri içerecek olup, dini meslek sahibi edinmiş bazı din adamlarının (Tevbe 34) size gerçekleri söylemek yerine parasına para kattığı için ve ahiretini dünya için sattığından bu adamlardan duyamayacağınız bilgiler olacak.
Öncelikle herkese saygı duyuyorum. Budist’ine de Hindu’suna da Şii’sine de Hanefi’sine de. Ama benim kafama yatmayanları eleştireceğim. Öncelikle kendinize şu soruyu sorun.

Atalar Dini


Babam veya ailem Hanefi olmasaydı ben Hanefi (…) olur muydum?


Bunun üzerine kafa yormamış insanlardan 3 farklı yanıt gelecek. Bağnaz olan tabii ki de olurdum deyip laf döndürerek sizi bezdirmeye çalışacak. Diğeri bunları söylemeyi geçin düşünmeye bile korktuğu için sizi dinden çıkmışlık ile, sizi kötüleyerek veya yarım ağız susarak karşılayacak. Kafası diğerlerine nazaran daha çok çalışan adam ise “bilmiyorum düşünmedim hiç” deyip sizden cevap bekleyecek. Eğer son söylediğim kişi iseniz okumaya devam edin.


Bu arada sorduğum soruda (..) bunu yazma nedenim, Hanefi yerine yazabileceğim İslamiyet’te 100’ün üstünde mezhep olmasıdır.

Neden Mezheplere İhtiyaç Duyarız?


Şimdi sayın dostum şunu kendimize sormalıyız? “Neden mezhebe ihtiyacım var?”, Kuran bana yetmiyor mu? Yetiyor diyorsan amenna, yetmiyor diyorsan Allah’ın ayetlerine karşı gelirsin. Nasıl mı şöyle;
Allah size Kitap’ı ayrıntılı kılınmış bir halde indirmişken, Allah’ın dışında bir hakem mi arayayım? (En’am, 114)
Biz bu Kitap’ta, herhangi bir şeyi ne EKSİK bıraktık ne fazla yaptık. (En’am, 38)
Bu, hikmet sahibi ve her şeyden haberdar olan Allah tarafından ayetleri sağlamlaştırılmış, sonra da ayrıntılı olarak açıklanmış bir Kitaptır. (Hud, 1)
Bu ayetler bu kadar açıkken yine de evirip çevirip, “ya öyle yazıyor ama” gibi yalan yanlış iftiralarla hem kendilerini hem de insanları kandırmaya devam ediyorlar.
Kamer suresi 17-22-32-40. ayetlerinde harfi harfine aynı cümle tekrar eder.
“Andolsun biz Kur’ân’ı öğüt almak için kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mudur?”
Ama onlar ne diyor?
+ “Kuran zordur siz anlayamazsınız benim dediklerimi dinleyin, ben size anlatacağım. “
– “eee?”
+ “O yüzden benim tarikatıma, cemaatıma katılın. Bizim mezhebimiz, tarikatımız haricindekiler hepsi kafir.”
Bir de şu var. Türkiye ve civarı çoğunluk Sünni ama İran gibi bölgelerin 90%’ı Şii. Onların verdiği hükümlerle Sünnilerin ki çelişiyor. Ya bir dinde nasıl 2 farklı hüküm olabilir? Kehf Suresi 26. Ayet’te “yuşriku fî hukmihi ehadâ” (“O, hükmüne hiçbir kimseyi ortak etmez”) diyor Allah’u Teala. Sen bu ayet ile çelişiyorsun.
Haram helal konusunda ise Yûnus Suresi 59. Ve 60. ayetlerinde, Rabbimiz
“De ki, “ALLAH’ın size indirdiği rızıkların bir kısmını helal, bir kısmını da haram ettiğinizi görmez misiniz?” De ki, “ALLAH mı size izin verdi, yoksa ALLAH’a iftira mı ediyorsunuz?”* ALLAH adına yalan uyduranlar diriliş gününü düşünmezler mi? ALLAH insanlara karşı bol lütuf sahibidir; ancak onların çoğu şükretmez.


Bir örnek daha vereyim.
Maide suresi 96. Ayette; “Deniz hayvanlarını avlamak ve onları yemek size helal kılındı.” diyor rabbimiz. Ama mezhepler durur mu? Durmaz. Bazısı midye, kalamar, ıstakoz haram bazısı yengeç karides haram demiş. Ya ama Allah Teala helal kılındı diyor. Yok olmaz öyle, ayrıntı yok.


Ayrıntı ile ilgili de Rabbimiz, ayrıntılara takılmamamız için muhteşem 5 adet ayeti indiriyor Bakara suresinde.

﴾67﴿ Bir zaman Mûsâ kavmine, “Allah size bir inek kesmenizi emrediyor” demiş; onlar da “Bizimle alay mı ediyorsun!” demişlerdi. Mûsâ, “Cahillerden olmaktan Allah’a sığınırım!” dedi.
﴾68﴿ “Bizim adımıza rabbine dua et de onun ne olduğunu bize açıklasın” dediler. Mûsâ dedi ki: “Allah şöyle buyuruyor: ‘O, yaşlı da değil düve de değil; ikisinin arası bir inek olacak.’ Haydi size emredileni yapın.”
﴾69﴿ “Bizim için rabbine dua et de renginin nasıl olacağını bize açıklasın” dediler. Mûsâ, “O buyuruyor ki: Rengi parlak sarı, bakanların içini açan bir inek olacak” dedi.
﴾70﴿ Yine, “Bizim için rabbine dua et de onun nasıl bir şey olduğunu bize iyice açıklasın; çünkü bu sığır bize ayırt edilemez geldi; inşallah doğrusunu buluruz” dediler.
﴾71﴿ Mûsâ, “Rabbim şöyle buyuruyor, dedi: O, henüz boyunduruk altına alınıp yer sürmemiş, ekin sulamamış, serbest dolaşan ve alacası bulunmayan bir inektir.” “İşte şimdi doğrusunu anlattın” dediler ve ineği (bulup) kestiler, AMA AZ DAHA BUNU YAPMAYACAKLARDI.


Son cümleye dikkat ettiniz değil mi? Bence gayet açıklayıcı oldu.
Bunları bütün bu haram helal uyduran “alimler” bilir ama kimse halka söylemez.

Peygamberimiz böyle söyledi diyerek Allah’ın Resulü Hz. Muhammed’e iftira atıyorlar. Kuranda elçilerin görevleri açıkça belirtilmiştir.


Ankebut 18, Nur 54, Nahl 35, Maide 92, Teğabun 12, Ra’d 40’ıncı ayetlerinde elçinin görevinin açıkça bildirmek olduğu, Ahkaf 9 , Maide 67’de elçilerin sadece vahye uydukları, Ra’d 40’ta sadece Allah’ın hesaba çekeceğini ve son olarak peygamberimizin bile bize ne yapılacağını bilmediği Ahkaf 9’da belirtilmiştir.


Ahmet Murat Sağlam bu ve diğer kitaplarıyla daha nice konular hakkında görmediklerimiz, göremediklerimiz veya gözümüzü kapattığımız veya bizden saklananları anlatıyor. Kendisinden Allah razı olsun.
Daha konuşulacak çok konu var. Buraya kadar okuduysanız Allah razı olsun. Çok uzattım son olarak Allah’ın bize öğütlerini iletmek istiyorum.

Âl-i İmrân Suresi 103. Ayet:
Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin.
En’âm Suresi 159. Ayet:
Dinlerini parçalara ayırıp grup grup olanlarla senin hiçbir ilişkin yoktur. Onların işi ALLAH’a kalmıştır; sonra onlara durumlarını haber verecektir.
Mü’minûn Suresi 53. Ayet:
Fakat, onlar işlerini çeşitli kitaplara ayırdılar. Her grup kendi yanında bulunandan hoşnut…
Rûm Suresi 32. Ayet
Onlar ki dinlerini parçaladılar ve mezhep mezhep oldular. Her parti kendine ait (imam ve kitap) larla sevinip övünmektedir.

Selam ve dua ile…

Ahmet Murat Sağlam – Neden Yalnız Kur’an Kitap Alıntıları:

Kur’an tüm insanlığa gelmiş olan bir kitaptır. Bizim kültürümüzde yenmesi hoş karşılanmayan bir gıda, başka bir ülkede lezzetli olarak görülebilir.

Allah in yasaklamadığı yiyecekleri hiç kimse yasaklama hakkına sahil değildir.

Neden yalnız kur’an? Ahmet Murat sağlam

Allah’ın dinini dilediğimiz kitaplardan değil, Allah ‘ın kitabından öğrenmeliyiz.

NEDEN YALNIZ KUR’AN? AHMET MURAT SAĞLAM

Delilsiz bir şekilde atalarına uyarak dinde olmayan ilave hükümleri izleyenler, o hükümleri uyduran kişileri ilah edinmiş olurlar.

NEDEN YALNIZ KUR’AN? AHMET MURAT SAĞLAM

İlgili Paylaşımlar

Yorum Yap