Kitap Zekayı Kibarlaştırır...
Ana sayfa » Rotterdamlı Erasmus – Stefan Zweig

Rotterdamlı Erasmus – Stefan Zweig

tarafından Adam Smith

Bütün Avrupa’nın öv öv bitiremediği hümanist.
1466-1536

Organları aşırı duyarlı olduğu için kötü kokunun onu çok etkilediği, bu yüzden yürürken yolunu bile değiştiren bir hümanist.
İnce ruhu kaba saba olan herşeyden acı duyardı.
Arı gibi çalışkan bir bilimadamı, özgür düşünceli bir din bilimcisi, sert bir eleştirmen, yumuşak bir öğretici, biraz kuru dizelere kaçan bir şair, billur gibbi anlatıma sahip bir mektup yazıcısı, hem en acımasız satirik yazıların yazarı, hem de insanoğlunu insan kılan tüm yüceliklerin savunucusu bir havari. Evet, evet bu ERASMUS.

Kendisine takılan bir kaç ünvan:
-Doctor universalis
-Bilimlerin prensi
-Bilimsel çalışmaların babası
-Dürüst bir tanrıbilim koruyucusu
-Dünyayı aydınlatan ışık
-Avrupa’nın Pythia’sı

Bütün Avrupa’daki krallardan, imparatorlardan, prenslerden danışman için teklif geldi. Hatrı sayılır beş üniversite ona kürsü sunabilmek için birbirleriyle çekiştiriler. Üç Papa’dan saygı ifadeleriyle dolu mektuplar aldı.

Erasmus bu kadar övgülere rağmen kendisini asla satmadı.

Tarafsız kalmak onun hem trajedisi hem de zaferiydi.
Yansız kalmak isterken, bütün kamplarla arası açıldı: “Guelfelere göre bir Ghibellini, Ghibellinilere göre de bir Guelfe yanlısıydım.”(Guelfeler ve Ghibelliniler: Ortaçağda İtalya’da karşıt görüşlere sahip iki parti.)Protestan Luther, onun adını lanetledi; Katolik Kilisesi ise bütün kitaplarını Index’ e aldı.(Index: Katolik Kilisesi’nin okunmasını yasakladığı kitapları içeren liste.) Ama ne korkutmalar ne
de sövmeler Erasmus’un yansızlığını bozabildi; ama o yinede ölene dek nulli concedo (hiçbirine katılmak istemiyorum.) dedi. Çünkü türlü deneylerin süzgecinden geçmiş bu düşünüründe bir bildiği vardı.
Martin Luther ile kıyasıya çekişmeleri onu belki de hem hayatta tutan hem de hayatından eden bir olaylar örgüsü oldu.

ZWEIG SEN NASIL BIR BIYOGRAFI USTASISIN BİR KEZ DAHA ANLAMIŞ OLDUM. ERASMUS MEZARINDAN ÇIKSA GELSE SENDEN DAHA İYİ YAZAMAZDI BU KİTABI.

Stefan Zweig – Rotterdamlı Erasmus (Zaferi ve Trajedisi) Alıntıları

Eşek sopayla, halk denen güruh ise kaba güçle yola getirilir.

stefan zweig – Rotterdamlı erasmus

Bence ağırbaşlılık, düşünmeden girişilen davranışlardan çok daha yarar sağlar insana. Hazreti İsa, dünyaya bu yolla egemen oldu.

STEFAN ZWEİG – ROTTERDAMLI ERASMUS

Kutsal yazılara doğru nasıl yelken açmış olduğumu ve onlara giden yolda beni engelleyen, hatta geciktiren her şeyden nasıl nefret ettiğimi anlatamam.

STEFAN ZWEİG – ROTTERDAMLI ERASMUS

İlgili Paylaşımlar

Yorum Yap