Kitap Zekayı Kibarlaştırır...
Ana sayfa » Eva Lundgren – Şiddetin Normalleştirilme Süreci

Eva Lundgren – Şiddetin Normalleştirilme Süreci

tarafından sultan

ŞİDDETE DUR DE!

ÖNSÖZ


Sevgili erkek okurlar, yazdıklarımı lütfen yanlış anlamayın. Ben okuduğum kitapları sizlere tanıtarak, kadınların yaşadığı şiddeti anlamanızı istiyorum sadece. Her erkek böyledir demiyorum, ama böyle erkeklerin de var olduğunu hepimiz biliyoruz. Ben, bu erkekleri size anlatmaya çalışıyorum sadece. Daha önceki incelemelerimde yazdıklarımla şiddeti kışkırttığım yönünde yorumlar oldu. Benim kızgınlığım şiddet yapan erkekleredir. Yazdıklarımdan rahatsız olan erkek okurlardan şimdiden özür dilerim.

ŞİDDETİN NORMALLEŞTİRİLME SÜRECİ


Erkek ne yaparsa normaldir, hatta haktır (!) Kadına haddini bildirmek onun görevidir (!) Güçlü olan erkektir ve bütün haklara sahiptir (!) Zaten bütün dinlerde de, kadın erkeğe hizmet etmeli denmiyor mu? Dinler erkeği üstün gördükçe, toplum da aynı düşünceye sahip olur.

“İnceden inceye erkeklik üstün olanı simgeler. Statüsü ve iktidarı vardır: Örneğin yorumlama hakkı onundur.”

Erkek haddini bildirmezse kadın sınırlarını bilemez (!) E atalarımız boşuna dememişler, ‘Kadının saçı uzun aklı kısadır’ diye. Nerede, nasıl davranacağını bilmeyene öğreteceksin (!)

“Hiçbir zaman kontrolümü kaybedecek kadar tahrik olduğumu hatırlamıyorum. Ama gerçekten çok sinirli olabiliyorum, (partnerim) saçma sapan projelerinden bahsetmeye başladığında tamamen keyfim kaçıyor. Ve tabii ben de ona vuruyorum. Ama bunu sınır koymak için yapıyorum. Sınırları koymam lazım.”

Toplumun bize biçtiği roller sonucu yaşadığımız şiddeti normal görür hale geldik. Erkek, erkek olduğu için şiddet yapması normaldir. Hatta erkek olduklarını kanıtlamak için kendilerini şiddet uygulamak için zorunlu hissederler.

“Şiddet uygulayan erkekler, şiddet sahnesinde erkek olduklarını vurgularlar.”

“… Kontrolü kaybetmek, yönetmek ve güçlü olmak; işte tam da bunlar erkek olmak”

Zaman içinde kadın erkeğin yaptığı şiddeti normal görmeye başlar. Normal görmesi şöyle dursun bir de haklı görür.

“Siz dayak diyorsunuz, ben sevgi diyorum. Bunun benim iyiliğim için olduğuna inanmalısınız. Eğer seçme şansı olsaydı başka türlü yapardı.. Pek çok insan yanlış anlıyor. Hem sonrasında ne kadar iyi olduğunu görmüyorlar.”

Beni en çok hayrete düşüren, kadınların kendilerine eziyet eden erkeklere olan bağlılığı. Bu bağlılık her ne kadar bize saçma da gelse bunun bir adı var. Bu bağlılığı uzmanlar ‘Rehine’ ya da ‘Stockholm sendromu‘ olarak adlandırıyor.

Psikiyatr Nils Bejerot tarafından adlandırılan sendrom, ismini 1973 yılında İsveç’in başkenti Stokholm’de yaşanan bir olaydan almaktadır. Banka soyguncusu tarafından altı gün boyunca rehin tutulan bir kadın, soyguncuya duygusal olarak bağlanır. Serbest kaldığında soyguncuyu savunmakla kalmaz, nişanlısını terk ederek kendisini rehin alan banka soyguncusunun hapisten çıkmasını bekler. (Vikipedi)

“Yapmazdı aslında… yani beni bu kadar düşünmeseydi. Harika biri. Siz bunu anlayamazsınız, kimse anlayamaz. Sonrasında bir melek gibi oluyor. Beni ne kadar çok sevdiğini kanıtlıyor.”

Şiddetin Normalleştirilme Süreci, “Kadına Şiddete Hayır” ve “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” Okuma etkinliği  kapsamında okuduğum dördüncü kitap. Kitap İsveç’te yapılan bir araştırmayı kapsıyor. Eva Lundgren bu araştırmada, kadınların ve erkeklerin anlattıklarından yola çıkarak bazı sonuçlara ulaşıyor.

Her okuduğum kitap bana yeni şeyler öğretti. Bu kitaptan da kadınların yaşadıkları şiddeti zaman içinde nasıl normal karşıladıklarını öğrendim. Bu bana “kaynayan kurbağa” deneyini anımsattı. Kurbağa nasıl suyun ısındığını anlamıyorsa, kadın da zaman içinde yaşadığı şiddeti anlamıyor ve alışıyor. İçinde bulunduğu durumdan kurtulmak için bir çaba sarf etmiyor.

“Senin dayak attığını anlamak çok zordu.
Sen aynı zamanda normal bir kocaydın.
Sevdiğim kocam (senin teriminle).
Seni dayak atan biri olarak görmek istemedim. Seni görmek istedim.
Dayak yiyen bir eş olmak istemedim.
Senin eşin olmak istedim.”

Eva Lundgren’in yaptığı tespit adeta kanımı dondurdu. Her ne kadar inanmak istemesek de maalesef bu tespit gerçek. Her şeye erkeklerin karar verdiği bir dünyada yaşıyoruz. Hatta yaşamamıza, ölümümüze karar verecek olan bile erkek.

“Ne zaman, nerede, nasıl değişip sevgi göstermeye başlayacağına; ne zaman nerede ve nasıl vuracağına; ne zaman, nerede ve nasıl duracağına; kadını ölümün eşiğine getirip getirmeyeceğine karar veren erkektir.”

Eva Lundgren’in vurguladığı önemli bir nokta da, erkeklerin kendilerini kadınlardan daha güçlü gördükleri için şiddet uygulamaları. Yani anlayacağınız GÜCÜ GÜCÜ YETENE.

“Vurduğumda kendimi çok güçlü hissediyorum ve zafer kazandığımdan emin oluyorum. Her şeyi kontrol ediyorum. Onun yaşayıp yaşamayacağına karar veren kişi benim, öyle değil mi?”

“Vurduğum zaman çok heyecanlanıyorum. Kimin kazandığı ve kimin boyun eğeceğiyle ilgili hiçbir kuşku yok.”

Ben üç erkek arasında tek kız olarak büyüdüm. Annemin hep, sen kızsın yapmalısın, onlar erkek yapmak zorunda değil sözlerini duydum. Değil mi ya kız ev işinde anneye yardım etmek zorunda, ama erkek değil. İşte bizler bu yargıları yıkmalıyız. BÖYLE GELMİŞ BÖYLE GİTMEZ demeliyiz. Kendimizi değiştirirsek ancak toplumu değiştiririz. Şiddete alışmak yerine DUR diyelim. Şiddeti normal görmek yerine HAYIR diyelim.

“Erkek büyüyerek erkekleşirken, kadın yok olarak, hiçbir şey olarak kadınlaşır.”

SON SÖZ


Erkekler büyüyerek erkekleşirken kadınları yok etmeyelim. Kadın erkek yan yana olalım. Biz demiyoruz kadın erkekten üstün olsun, biz diyoruz ki, kadınlar ve erkekler haklar bakımından EŞİT olsun. Çünkü siz de biliyorsunuz ki, toplumda kadın ve erkek arasında haklar bakımından eşitsizlik var. Gelin bu eşitsizliği kadın – erkek hep birlikte ortadan kaldıralım.

ŞİDDETE DUR DEMEK İSTİYORSAN, ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMANIN ZAMANI GELDİ.

Eva Lundgren – Şiddetin Normalleştirilme Süreci Kitap Alıntıları

Erkekler tarafından kontrol edilmeyen bir yaşam kurmayı başarabildiniz mi?

Şiddetin Normalleştirilme Süreci – Eva Lundgren

Erkekler, kadınların hareketlerine bir sınırlama getirmek için vurduklarını, kadın sınırın nereden geçtiğini hemen anladığı için de bunun etkili bir yöntem olduğunu söylüyorlar.

ŞİDDETİN NORMALLEŞTİRİLME SÜRECİ – EVA LUNDGREN

Şiddet, kadınlara yönelik cinsel ıstırap, nefret, korku ya da husumetin bir göstergesidir.

ŞİDDETİN NORMALLEŞTİRİLME SÜRECİ – EVA LUNDGREN

Şiddet sürecinde kadın ne kadar kararsız kalırsa, şiddete o kadar az itiraz edebilir ve daha çok alışkanlık geliştirir dolayısıyla şiddetten uzaklaşması daha güç olur.

ŞİDDETİN NORMALLEŞTİRİLME SÜRECİ – EVA LUNDGREN

İlgili Paylaşımlar

Yorum Yap