Kitap Zekayı Kibarlaştırır...
Ana sayfa » 2021’DE ŞAMATAYI KOPAR !

2021’DE ŞAMATAYI KOPAR !

tarafından Tuğçe

Yeni bir yıl.. Her şeyin en yenisi, her başlangıcın sıfırdan olanı, en temiz sayfalara yazılacak yazılar, kendine verdiğin sözler ve boyundan büyük vaatler.. Hiçbiri olmayacak ! Neden mi ? Çünkü tüm bunlar yeni bir olgu değil, yeni bir eylem değil.. Bunlar yaşantının olağan halleri, yolculuğundaki nefeslendiğin duraklar ve kimi zaman mecburi istikametine bir yön..fakat asla yeni değil..

Yeni olacaksa şayet, henüz hiç doğmamış veya yaratılmamış olmalı.. Bir benzeri değil, ciddi anlamda bir çift gözün asla rast gelemeyeceği türden..

Kitabın altı çizili satırlarıyla devam etmek gibi değil de, yaşantın ve duruşunla yaptıklarının altını çizmiş ol misal. Etkilen fakat rol çalma.. İlham kaynağı yarat kendine ve idolün de olsun tabi – sadece hislerine tercüman olacak bir sözlükten öteye geçemesin hiç..
Kendi kaynağın yine kendin olmalısın.. Bazı zaman kendin duyup kendin işitmelisin, bazen de kendi sorularına cevap verecek tek kaynak kendini bellemelisin.. 
Herkesin dilinde dolanan klişe bir cümle; her şey güzel olsun.. İyi niyet aşikar, fakat nasıl ? Ya da güzel olması için ne yapılıyor, ne yapıyoruz ? Hala küf kokan cümleleri sıralıyor, ısrarla eskiyi yeni diye kendimize yutturuyoruz.. Eski eskide kalsın, yenilere yer açılsın.. Peşimizi bırakmayan geçmiş değil, bizim musallat olduğumuz, cesaretsizlikten doğan elimdekini de kaybetmeyeyim alışkanlığı.. Gözündeki sis perdesi dağılsa, üzeri tozlanmış cümleleri tekerlemesen dilinde, bakış açın kör, davranışların asılları aratmasa.. 

Hala masallardan kalma bir alışkanlık var: sihirli değnekler, lambanın cini, periler ya da en etkilisi olanı Külkedisi.. Bu tüm okuduklarımız ve izlediklerimiz bize içimizdeki gücün bir projektöre ya da sayfalara yansıtılmış tarafı.. Bunu dışarıdan bir el değil, içimizde saklı tuttuğumuz gücün el verdiğince yaparız.. Kimse dünyayı ışın kılıcıyla bir anda bütün kötülüklerden temizlemeyecek. İlk adımı yine biz atacağız. Bizle başlayacak her şey, hatta senle.. Sadece bir kişi ile.. Başlangıç düdüğünü öttürmenle yankılanacak.. Bundan; önce sen, sonra da başkaları nemalanacak.. İste mucizevi güç, sihir burada ışıldayacak.. Hiç denenmeyeni, duyulmayanı, yaşanmayanı, söylenmeyeni ve yazılıp çizilmeyeni olsun.. İklerini sen yarat, başlangıçlara sen adımını at, bir gonk sesiyle yankılansın dünya.. Hayatın bir dönemi başlatsın..

Yoldaşların var mesela, seni hiç yarı yolda bırakmayacaklar.. Kim mi onlar ?.. Bitmek bilmez heyecanın ve tükenmez umudun..


İşte umut denen şey bu ! Değil sadece bu gelecek yeni yıl, süregelen tüm zaman kavramları bu heyecanla sürüp gitsin.  Umudun heyecanını yaratsın, heyecanın yaşantını tekrar tekrar doğursun.. Sadece gelecek tek bir yıla bel bağlamak yerine, bütün ömrün her saniye yeni baştan yazılsın.. 

İlgili Paylaşımlar

Yorum Yap