Kitap Zekayı Kibarlaştırır...
Ana sayfa » Adalet

Adalet

tarafından Tuğçe

Bireysel adalet toplumsal adaleti doğurur.. Ne kadar adilsen, o derece hak hukuk gözetirsin. Kendine yonttuğunu insanlara da mâl edersin.. Adaletin sağlanması için şartların değil eşitliği, asıl eşitliği sağlamak tek ilkesi haline gelmeli.. Toplumsal sınıf ayrılıklarımız dikkate alınırken az olanın elindekini daha da azaltıp, çokluğun cılkını çıkarma pahasına abartıyoruz.. Oysa vicdan muhasebesinin hesabını iyi tutturmalı ve terazinin ölçüsüyle uyuşmalı.. İnsanoğlu, ya aşırılığa ya da elini avucunu fazla sıkan durumlara gebe bırakıyor..

Haksızlıklıkların yanından şöyle bir geçip gidecek kadar gevşek ve dikiş tutmayan bir vicdan olabilir mi ?.. Mesela hiçbir duygu belirtisi göstermeden, kayıtsız kalmak.. Canını yok sayma pahasına bile olsa, elinden geleni ardına koymadan, canını dişine katarak karşı gelebilmeli.. Korkalık ağır geldiyse, yüreksizliğini sorgulamalı.. Öyle bir pişmanlık yaşatmalı ki, cam parçası gibi kalbini kanatmalı.. Önemli olan o yürek ağırlığını hissedebilmek.. “Bir yerde bir yanlış var, ölçüyü kaçırmışım demenin rahatsızlığını duyumsayabilmek.. İçin içini yemeli, huzursuz etmeli ve beynini kemirmeli.. İnsanlığın ulviyetini hakkıyla yerine getirmeli – görev gibi değil, maneviyatı ile.. 

Görev halini alırsa kibir ayyuka çıkar.. Yüksek ego faaliyet gösterir.. Birebir karşılığını aldığın, hakettiğin her ne ise onu bile sadaka alıyor gibi hissettirir insana ve bu haksızlıkların en büyüğüdür aslında..

Ya şahit olunanlar ve bananeciliğin baş gösterdiği durumlar ? Tahammül sınırlarını zorlayan ve asla kabul görmeyecek insandışı örneği.. Yürek burkmayan, hiç yaşanmamış sayarak ilerleyen o insanların nasıl gece başlarının yastıkla buluşabildiği sorularını yanıtsız bırakan..

Ortalığı velveleye vermeyen, yapılan haksızlıklara göz yumacak kadar körleşmiş, acı haykırışlara kulakları sağır ve bir müdahalede bulunmayacak kadar elleri – kolları bağlayan, duyarsız davranmaya itecek kara kapli ve katran karası vicdanlar.. 

Sırtını sıvazlayacak, her durumda kollayacak, haksızlığa boyun eğmeyecek insanlar eğer bu halleriyle övünüyorlarsa, tünelin sonunda onları bekleyecek bir çıkarı mutlaka vardır.. 

Vicdan, dürüstlük, temiz bir kalp ve iyi niyet adalet zincirlerinin birer halkasıdır.. Hepsinin iç içe geçmesi ise insanlığın temelini oluşturan ve bizleri hiç kopmayacak bağlarla birbirimize yönelten merhametin çekirdeği..

İlgili Paylaşımlar

Yorum Yap