Kitap Zekayı Kibarlaştırır...
Ana sayfa » Okumak ve Yazmak Üzerine

Okumak ve Yazmak Üzerine

tarafından Tuğçe

Okumak teoride başarı, yazmak ise pratiğe dönüştürdüğün bir mecraa.. Her ikisinin dünyası farklı, her ne kadar bir arada tutulsa da.. Birbirinden ayrışan yanı ise üstünlük sağlamaya çalışmazlar asla..

Her yazar iyi bir okur olamaz mesela.. O daha çok okuduklarından dem vuruyor gibi gözükse de, gözlemini ve senaryosunu kurgular kağıda.. Görsel şölenini resmeder sayfalara.. Kelimeler pul pul dökülür de hepsi birden ışıldarlar cümleler halinde etrafa.. Bir albenisi vardır, anlam vardır göz boyayan.. Ondandır bu denli geri durmak yazı yazma bahsi açılınca.. 
Okumak ise akılda kalıcılık örneği, zekayı daha iyi kullanabilme becerisidir.. Yazıdaki gibi nokta koymaz, kafada canlanan sahneyi ağızdan kelimelere dökerek yorumlar – virgüller çoğalır, uzar da uzar.. Kitap yazmaktır bi ne nevi söz sanatıyla.. Sesini kullanırsın, karşındakini çarpar ve sarsarsın vurgularınla.. Okurken anlar, yazarken anladığına da yardımcı rol modeller bulursun sonunda.. 

Yazmak gibi bir mecburiyeti yoktur kimsenin fakat okumak başlı başına bir elzemdir.. Oku, öğren yeter ki fakat istersen belgeleme.. Bil, kullan yazıya dökme.. Yazma ama kitap gibi ol sesinle – mimiğinle, okusunlar seni sayfa sayfa.. 


Okumak da yazmak da tutku.. Okursan herkese, yazarsan sadece kendine mâl edersin belki de.. 
Okursun yön verirsin hayatına, yazarsın yön olursun insanlara.. İkiz kardeş değil, daha çok birbirlerinin hayatına saygılı iki dost gibidir..okumak..ve..yazmak..

İlgili Paylaşımlar

Yorum Yap