Kitap Zekayı Kibarlaştırır...
Ana sayfa » Boğulmamak İçin – George Orwell

Boğulmamak İçin – George Orwell

tarafından Kübra Çoban

Savaşın ve modernliğin insan hayatını, toplumu, sahip olunan değerleri, doğayı ve daha bir çok şeyi nasıl değiştirebildiğine dair bir kesit..

Küçük bir İngiltere kasabasında doğmuş ve 1. Dünya Savaşı başlayana kadar 21 yıl burada yaşamış bir taşralı gencin, savaşla birlikte değişen hayatı anlatılıyor. Savaşın anlamsızlığını göstermesinden başka aslında savaş sonrası sefilliğin, tükenmişliğin getirdiği yıkımı da gözler önüne seriyor.

Karakterimiz George Bowling 1. Dünya Savaşı nedeniyle yaşadığı taşra kasabasından orduya alınır. Savaşın sonrasında ise tekrar kasabaya dönmeyi düşünmeyip iş aramaya koyulur. Zorluklarla geçen bir kaç yılın ardından, orduda tanıştığı bir komutanın sayesinde sigortacılık işine başlar. Aradan 15 yıl geçer. Artık evli, 2 çocuğu, külüstür bir arabası ve taksitlerini ödeyememekten endişe duyduğu bir evi ve anlamsız bir hayatı vardır.

2. Dünya Savaşı kapıdadır. İlk savaşı bildiği için savaştan değil asıl savaş sonrası yaşanan sıkıntılardan endişe duyarak sokakları arşınlarken gördüğü sokak afişindeki bir isim onu bir anda savaş öncesi yaşadığı kasabaya ve orada biriktirdiği anılarına götürür. Balık tutmanın verdiği heyecanı, huzuru düşler bir süre. Bu satırlar okuyucuya bile huzur verir aslında. Çocukluğunun ilk gençliğinin geçtiği kasabayı anlatırken hem kendisini hem de bizleri geçmişe doğru yapılan bir yolculuğa çıkartır.

Derdini anlatamayacağı, karısına yalanlar uydurarak ve işinden de izin alarak söz konusu kasabaya doğru yola koyulur. Amacı savaştan, kargaşadan, modern dünyadan kaçarak dinginliğe huzura sığınmaktır. Ancak 20 yıl önce bıraktığı sakin ve küçük kasabanın artık kendi yaşadığı merkezden ve aslında dünyanın bir çok yerinden farkının kalmadığını görür. Her yer evle dolmuş, yeni insanlar yeni fabrikalar ve bir çok yeni şey kasabayı istila etmiştir. Artık aradığını hiç bir zaman bulamayacağını anlamıştır..

Gündelik hayat kargaşasının içinde aslında hayattan neler kaçırdığını fark edemeyen günümüz modern insanının, anlamsızlığa ve anlamsız olana verdiği gereksiz önemin, kitabın yazıldığı 1930’lardan itibaren çok da bir şey kaybetmediği aşikar. İyi okumalar dilerim..

George Orwell – Boğulmamak İçin Kitap Alıntıları

O günler bir daha gelmeyecek demek istemiyorum.

İçimizdeki histen söz ediyorum.

Boğulmamak için – george orwell

Tabii bizim gibi insanların asıl sorunu, … hepimizin kaybedecek bir şeyleri olduğunu sanmamız.

boğulmamak için – george orwell

İçimizde bir boşluk vardır,bir daha hiçbir şeye ilgi duyamayacağınız şeklinde bir his…

boğulmamak için – george orwell

İlgili Paylaşımlar

Yorum Yap