Kitap Zekayı Kibarlaştırır...
Ana sayfa » Vatan Yahut Silistre – Namık Kemal

Vatan Yahut Silistre – Namık Kemal

tarafından Ömer Keskin

Türk Klasikleri okumaya devam…

Geçenlerde Namık Kemal’den İntibah‘ı okuyup çok sevmiştim.

Ama aynı durum bu kitap için geçerli değil,sevemedim. Nedenlerini kısaca anlatayım.

Öncelikle kitap okumalarımı belli konular üzerinde yaparım vakit buldukça. Mesela varoluş üzerine bilgi sahibi olmak için o konuda yazılmış kitapları okurum.
Bu gibi okumalarımda şimdiye kadar yaşadığım en büyük sıkıntı ve çözümsüzlük ise “Vatan” olmuştur.

Vatan Şairi diye anılan Namık Kemal’in bu kitabında İslam Bey kendisini seven kadın olan Zekiye Hanımı bırakarak cepheye gidiyor.

Zekiye Hanım da büyük bir cesaret örneği göstererek İslam Beyin arkasında o da cepheye koşuyor. Kitap güzel bir şekilde Hürriyet, Vatan Sevdası gibi konuları işlemiş hakkını yemeyelim.

Ama sorun olan kısım şu ki, Stefan Zweig’ın Mecburiyet adlı kitabında da benzer bir olay işler ve o kitapta ise adam savaşa gitmemeyi tercih eder. Bu kitapta ise Namık Kemal savaşa gitmeyi, kadınını, sevdiği kişiyi terk etmeyi övünülecek bir şeymiş gibi yansıtıyor.

Bu noktada dediğim gibi birçok farklı yazardan birçok kitap okumama rağmen hala tam anlamıyla karar veremeyip içimde biraz da olsa “Milliyetçilik” duygusu taşıyorum.

Umarım bu konu üzerine daha fazla kitap okuyarak bir gün karar verebilirim. Bu noktada sizler de kitap tavsiyesinde bulunursanız minnettar kalırım 🙂

Okumak isteyenler için güzel bir kitap olmakla beraber zihniyet açısından yukarıda anlattığım şekilde bana uygun bulamadığım için İntibah kadar çok beğenmedim.

Okumak isteyen herkese iyi okumalar dilerim.

Namık Kemal – Vatan Yahut Silistre Kitap Alıntıları

Kendi hayalimden, kendi düşüncelerimden, kendi kendimden korkuyorum.

Vatan yahut silistre – namık kemal

Uyusam, rüyamda sen!

Uyansam, hayalimde sen!

İnsan içinde olsam, gönlümde sen!

Daima sen! Daima sen!

vatan yahut silistre – namık kemal

İnsan zayıf, insan aciz… Bir türlü, kendini yenemiyor… Bir türlü, yaradılışını yenemiyor… Ben de, kendimi gönlüme hâkim sanırdım… Heyhat!..

vatan yahut silistre – namık kemal

İlgili Paylaşımlar

Yorum Yap