Kitap Zekayı Kibarlaştırır...
Ana sayfa » Ayfer Tunç

Ayfer Tunç

tarafından admin

Ünvan: Türk Yazar

Doğum: Adapazarı – 1964

Ölüm: –

AYFER TUNÇ KİMDİR?

Erenköy Kız Lisesi’ni ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Üniversite yıllarında çeşitli edebiyat ve kültür dergilerine yazılar yazmaya başladı. Edebiyat üzerine ilk yazılarını 1983 yılından itibaren çeşitli dergilerde yayımladı. 1989 yılında gazeteciliğe başladı. Sokak dergisinde, Güneş ve Yeni Yüzyıl gazetelerinde çalıştı. 1989 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nin düzenlediği Yunus Nadi Öykü Armağanı’na katıldı, Saklı adlı öyküsüyle birincilik ödülü aldı. 1999-2004 yılları arasında Yapı Kredi Yayınları’nda yayın yönetmeni olarak görev yaptı. 2001 yılında yayımlanan Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek-70’li Yıllarda Hayatımız adlı yapıtı, 2003 yılında altı Balkan ülkesinin katılımıyla düzenlenen Balkanika Ödülü’nü kazandı ve altı Balkan diline çevrilmesine karar verildi. 2003 yılında Sait Faik’in öykülerinden hareketle yazdığı Havada Bulut adlı senaryosu filme çekildi ve TRT’de gösterildi. Çeşitli gazete ve dergilerde yazmayı sürdürmekte ve kitapları Can Yayınları’nca yayımlanmaktadır. Aliye ve Binbir Gece dizilerinin senaryolarını bir senaryo ekibiyle birlikte yazmıştır.

21 Şubat 2012 akşamı Sabit Fikir isimli güncel edebiyat dergisi ve İstanbul Modern işbirliğiyle düzenlenen Sözünü Sakınmadan etkinliğinde usta eleştirmenler Ömer Türkeş ve Semih Gümüş’ün konuğu olmuştur.

Doğruyu söylemek gerekirse, hayatım acı bile vermeyen upuzun bir sıkıntıdan ibaret.

suzan defter

Ölümü unutma. Nasıl unutabiliriz ki, hem niye unutalım? Yaşamaya katlanmamızı sağlayan tek şey bu kesin bilgi. Neyse ki öleceğimizi biliyoruz.

aşıklar deliler ya da yazı tura

Öldürdüler beni … İçimi öldürdüler.

mağara arkadaşları

‘Gençliğiniz haram olmuş desenize.’ dedim.

‘İnsan gençliğini aşka vermezse, gençlik neye yarar.’ dedi.

‘Ama sonunda kaybeden siz olmuşsunuz.’

‘Kayıp mı? Kaç kişi böylesine sevebilmiştir dünyada?’

‘Ama kucağında bir kucak korla kalan siz olmuşsunuz.’

‘İyi ya, boş değildi kucağım.’

‘Ama yandınız, kül oldunuz.’

‘Ama vardım, kül bunun kanıtı.’

suzan defter

İlgili Paylaşımlar

Yorum Yap