Kitap Zekayı Kibarlaştırır...
Ana sayfa » José Saramago

José Saramago

tarafından admin

Ünvan: Nobel Ödüllü Portekizli Yazar

Doğum: Portekiz/Azinhaga Ribatejo – 16 Kasım 1922

Ölüm: İspanya/Lanzarote Adası – 18 Haziran 2010

José Saramago Kimdir?

Portekiz edebiyatının dünyaca ünlü yazarlarından biri olan Jose Saramago 16 Kasım 1922 yılında Portekiz’in Azinhaga Ribatejo kentinde doğmuştur. 

Yoksul bir köylü ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Lizbon’da öğrenim gören yazar bu sırada kırsalda çalışmıştır. Ekonomik nedenlerden ötürü okulu bırakmak zorunda kalmıştır. 

Makinistlik eğitimi aldıktan sonra teknik ressamlık, editörlük ve çevirmenlik gibi birçok iş yapmıştır. 1993 yılında Kanarya adalarına yerleşen Jose Saramago Pilar del Rio ile evlenmiştir. 18 Haziran 2010 yılında hayata gözlerini yummuştur.

Jose Saramago’nun Yazarlık Yılları

Roman, deneme, şiir ve oyun kitapları yazan Jose Saramago’nun ilk kitabı olan Günah Ülkesi 1947 yılında yayımlanmıştır. Bu kitabından sonra uzun bir müddet roman yazmamıştır. Düz yazılarında nokta ve virgülden başka noktalama işareti kullanmamıştır. Üslubunda ise muzip bir tavır görülür. Bu onu diğer yazarlardan ayıran önemli bir etkendir.

1966 yılında Muhtemel Şiirler kitabıyla edebiyata dönen yazar Ricardo Reis’in Öldüğü Yıl romanında Avrupa’da gittikçe artan faşizme karşı bir eleştiri niteliği taşır.

1991 yılında yayımladığı İsa’ya Göre İncil kitabında ise şeytan ve Tanrıyı ters yüz ederek kilisenin onu aforoz etmesine neden oldu. 1995 yılında en büyük romanlarından biri olan Körlük kitabını yayımlamıştır. Bu kitabında ise ne kahramanların ne de mekanların yeri belli değildir. 

Okuyucuyu sadece körlükle baş başa bırakmak istemiştir. İnsanların maddi körlüğün özelinde nasıl manevi körlük yaşadıklarını anlatmaya çalışmıştır. Ayrıca bu eseri sinemaya uyarlanmıştır.

Yazarın son kitabı olan Kabil’de ise kutsal kitaplarda adı geçen Habil ile Kabil’in hikayesini anlatmıştır. Bu kitabında yazar herkesin bildiği üzere Kabil’i kötü kardeş olarak yazmamıştır. Kendi kaleminden çıkan farklı bir dinler tarihi kitabı olarak değerlendirilmiştir.

José Saramago Alıntıları:

Asıl körlük, umudun tükendiği bu dünyada yaşamaktı.

Körlük

“Kötü kader diye bir şey yoktur; 21. yüzyıl vardır ve bu yüzyıl bir kelebeği bile intihar ettirebilir.”

ölüm bir varmış bir yokmuş

Kendinden dışarı çıkıp kendine bakmadıkça kim olduğunu asla bilemezsin.

Bilinmeyen adanın öyküsü

Umut tuz gibidir, insanı doyurmaz ama ekmeğe tat verir…

Kaynakça: https://kidega.com/yazar/jose-saramago-002254

Yorum Yap