Kitap Zekayı Kibarlaştırır...
Ana sayfa » Paulo Coelho

Paulo Coelho

tarafından admin

Ünvan: Roman ve Söz Yazarı

Doğum: Brezilya/Rio De Janeiro – 24 Ağustos 1947

Ölüm: –

Paulo Coelho yazarlığa başlamadan önce ülkesinde tanınan bir şarkı sözü yazarıydı. Bir süre gazetecilik de yapan Paulo Coelho, 1986yılında Hıristiyanların Batı Avrupa’dan başlayıp İspanya’da Santiago de Compestela kentinde sona eren geleneksel hac yolculuğunu yaptı. Bu deneyimini Hac (özgün adı: “The Pilgrimage”) adlı kitabında anlattı. 1988 yılında yayınlanan romanı Simyacı, Coelho’yu en çok okunan çağdaş yazarlardan biri yaptı. 42 ülkede yayınlanan, 26 dile çevrilen Simyacı, benzersiz bir başarıya ulaştı ve bu kitap sayesinde Gabriel Garcia Marquez’den sonra en çok okunan Latin Amerikalı yazar oldu. Paulo Coelho’nun kurduğu Paulo Coelho Enstitüsü, ülkesindeki yoksul çocuk ve yaşlılara yardım etmektedir. Coelho, UNESCO’nun Kültürlerarası Diyaloglar programında danışman olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda İsviçre’nin Davos kentindeki Dünya Ekonomik Forumu’nu düzenleyen Schwab Vakfı’nın yönetim kurulundadır. Paulo Coelho pek çok saygın ödülün sahibi oldu; bunlar arasında Dünya Ekonomik Formu’nun verdiği Crystal Award ve Fransız Légion d’Honneur nişanı da vardır. Yazar 2002 yılında Brezilya Edebiyat Akademisi’ne kabul edildi. Coelho, ayrıca pek çok saygın basın kuruluşu için haftalık köşe yazıları yazmaktadır. Paulo Coelho Rio de Janerio’da yaşamaktadır.

Son romanı Elif, Portekizce’den sonra ilk olarak Türkçeye çevrildi ve Mart 2011’de yayınlandı. Romanda, yazar ve yetenekli bir keman virtüözü, sıradışı genç bir Türk kızı Hilal’in Sibirya’yı baştan başa geçecekleri bir yolculuk sırasında, kendileri, birbirleri ve varoluşları ile yüzleşmeleri anlatılmaktadır. Kitabın tanıtımı için açtığı yarışmayı Aleph by Raif Kurt videosuyla, Türk sanatçı Raif Kurt kazanmıştır.

Seni seviyorum, çünkü bütün evren sana ulaşmam için işbirliği yaptı.

SİMYACI

“Dünyanın bütün dağlarında, ormanlarında, bir tek yaprağı bile bir başkasının tıpkısı olarak yaratmamıştır Tanrı. Oysa siz farklı olmayı delilik sayıyorsunuz.”

veronika ölmek istiyor

“Seni seviyorum, çünkü…”

“Hiçbir şey söyleme,” diye sözünü kesti.

“İnsan sevdiği için sever. Aşk’ın hiçbir gerekçesi yoktur.”

simyacı

İlgili Paylaşımlar

Yorum Yap

3 Yorumlar

Paulo Coelho / Veronika Ölmek İstiyor – izdusumçevre 12 Kasım 2020 - 16:43

[…] Posts Paulo Coelho Paulo Coelho / Veronika Ölmek İstiyor Jack London / Martin Eden Yılmaz Özdil / Mustafa […]

Cevapla
Veronika Ölmek İstiyor – izdusumçevre 13 Kasım 2020 - 22:56

[…] Paulo Coelho […]

Cevapla
Veronika Ölmek İstiyor – KitapAnaliz 15 Kasım 2020 - 13:47

[…] Yazarlar […]

Cevapla