Kitap Zekayı Kibarlaştırır...
Ana sayfa » Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

tarafından Mehmet Yılmaz

Sen Beni Ömrünce Unutamazsın

“Üç günlük dünyada, bir gün bile göremeyen insanlar” vardır. Kürk Mantolu Madonna’nın altı çizilesi satırları arasında belki de en önde gelenlerinden birisi Raif Efendi’nin, ““Asıl ‘ben’, otuz beş seneye yaklaşan ömrümde, ancak üç dört ay kadar yaşamış, sonra, benimle alakası olmayan manasız bir hüviyetin derinliklerine gömülüp kalmıştım.” sözleridir.

Sabahattin Ali’nin 1940’lı yıllarda neşredip, 1943’te kitaplaştırdığı bir romanıdır Kürk Mantolu Madonna. Aradan geçen yılların sonunda son yıllarda yeniden popüler olan bir roman. Hatta diyebiliriz ki, eskidikçe, yenilenen bir roman; Kürk Mantolu Madonna.

Tabii sadece o değil, Ali’nin başta Kuyucaklı Yusuf olmak üzere diğer roman ve hikayeleri de adeta yeniden keşfedildi.

Sabahattin Ali, yetenekli bir edebiyatçı, popüler bir şairdi. Onu unutulmaz yapan şeylerden birisi de neredeyse hepsi bestelenen az sayıdaki şiirleridir. Aldırma Gönül’den, Göklerde Kartal Gibiydim’e kadar uzanan bir listeden söz edebiliriz. Ali’nin politik görüşleri başına epeyce dert açmıştı ve en nihayetinde kurtuluşu kaçışta bulmuş, Bulgaristan’a giderken üzerinde çokça konuşulan vahşi bir cinayete kurban gitmişti.

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali’nin ömrünün birkaç yılını geçirdiği Almanya günlerinden beslenen bir roman. 1922-23 yıllarında Almanya’da bulunan bir Türk genci olan Raif ile Alman bir genç kadın olan Maria Puder’in, sıradanmış gibi görünen dokunaklı aşklarını anlatıyor. Roman tekniği olarak geriye dönüşler kullanılmış. Özünde bir aşk hikayesi barındırıyor. Elbette sonunu az buçuk tahmin edebileceğimiz dramatik öğeler barındıran bir aşk hikayesi.

Kendini okutabilen, etkileyici bir roman Kürk Mantolu Madonna. Dönemi düşünüldüğünde de başarılı bir eser.
Bundan 8-10 yıl evvel ilk defa okuduğumda bu romanı genel olarak beğenmiş ancak ilginçtir, 10 üzerinden 7 puan vermişim. Şimdi ise 10/9 olarak düşünüyorum. Aradan geçen zaman hafızamdan pek çok şeyi silmişti. Son dönemde, bazı kitapları tekrar okuma etkinliği yapıyorum. Tabii kendi kendime. Ama iyi ki de yapıyorum. Böylece unuttuğum yahut kıymetini anlayamadığım bazı eserleri adeta yeniden keşfetmiş oldum. Kürk Mantolu Madonna da bunlardan birisi oldu.

Ve sonlara doğru yüreğimi burkan bir hikaye oldu.

Bence, popülaritesini hak eden, kıymetli bir roman…

Sabahattin Ali – Kürk Mantolo Madonna Alıntıları

Herhangi bir yerde doğmuş ve herhangi bir adamın oğlu bulunmuş olmak bu kadar mühim değildi. Asıl mühim olan, iki insanın birbirini bulması bu derece güç olan şu dünyada, bu nadir saadete ermekti..

Kürk Mantolo madonna – sabahattin ali

İçinde hakikaten sevmek kabiliyeti olan bir insan hiç bir zaman bu sevgiyi bir kişiye inhisar ettiremez ve kimseden de böyle yapmasını bekleyemez..

KÜRK MANTOLO MADONNA – SABAHATTİN ALİ

Niçin insan dedikleri mahluku anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz?

KÜRK MANTOLO MADONNA – SABAHATTİN ALİ

Hayatımda hiç bu kadar mesut olduğumu, içimin bu kadar genişlediğini hatırlamıyordum. Bir insanın diğer bir insanı, hemen hemen hiçbir şey yapmadan, bu kadar mesut etmesi nasıl mümkün oluyordu?

KÜRK MANTOLO MADONNA – SABAHATTİN ALİ

İlgili Paylaşımlar

Yorum Yap